Masaż leczniczy- wszystko co musisz wiedzieć.

Masaż leczniczy jest jednym z rodzajów masażu, tak samo jak masaż klasyczny, czy też masaż relaksacyjny.

Tak więc, co odróżnia go od pozostałych?

Jest masażem zdrowotnym, którego działanie ma na celu leczenie chorób, zmniejszenie  nasilenia objawów chorobowych lub zapobieganie chorobom. Główną przyczynę jego działania stanowi zwiększenie przepływu krwi w opracowywanej okolicy, co znacznie przyspiesza przebieg leczenia.

Fizjoterapeuta swoim działaniem obejmuje także tkanki sąsiadujące z bolesną okolicą, po to aby móc bardziej efektywnie uwolnić napięcie z miejsca objętego dysfunkcją.

Kiedy stosujemy masaż leczniczy?

Najczęściej wymienianymi wskazaniami są choroby i dysfunkcję narządu ruchu, do których zaliczamy stany po  urazach (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania), zmiany przeciążeniowe mięśni, stawów, krążków międzykręgowych i innych struktur anatomicznych, przykurcze i zaniki mięśniowe z nieczynności, zapalenie stawów, mięśni, ścięgien i pochewek ścięgnistych, zerwanie włókien mięśniowych, zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, a także zmiany zniekształcające kostno-stawowe i zespoły bólowe w przebiegu chorób zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu (najczęściej choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa).

Jak wygląda masaż leczniczy?

Podczas jego przebiegu fizjoterapeuta wykorzystuje techniki takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciskanie, oklepywanie, wibrację. Dobór poszczególnej techniki zależy od charakteru problemu pacjenta i specyfiki tkanki. Duży wpływ na to ma także indywidualny stan pacjenta, preferencje osobiste i personalne reakcje na określone techniki. Dlatego tak ważne jest to aby fizjoterapeuta przed przystąpieniem do zabiegu zebrał rzetelny wywiad oraz by podczas przeprowadzania masażu był w ciągłym kontakcie z pacjentem.

Wskazania do masażu leczniczego.

Wskazany jest dla wszystkich tych, u których napięcie mięśni, a także odczuwany dyskomfort przekracza dla nich akceptowalną normę.

Przeciwwskazania do masażu leczniczego.

Przede wszystkim jest to gorączka, stan zapalny, obrzęk tuż po urazie, zapalenie żył głębokich, przerzuty w chorobie nowotworowej. W przypadku zmian alergicznych skóry, owrzodzeń, ran masaż leczniczy również nie jest wskazany.

Czy będąc w ciąży można wykonywać masaż leczniczy?

W przypadku gdy ciąża przebiega prawidłowo oraz lekarz prowadzący wyrazi zgodę- jak najbardziej można. Taki zabieg może przynieść wiele ukojenia obciążonym stawom kręgosłupa i miednicy, przy okazji będzie wpływać pozytywnie na psychikę przyszłej mamy.

Jak często można wykonywać masaż leczniczy?

Następna wizyta powinna być poprzedzona ustąpieniem odczynu pozabiegowego z poprzedniej wizyty. Trwa to mniej więcej 2-3 dni, często zabiegi te są wykonywane raz w tygodniu.

Jak długo trwa masaż leczniczy?

Czas oraz intensywność masażu leczniczego zależą od wieku, płci, budowy ciała, ogólnego stanu zdrowia i pobudliwości pacjenta na zabieg oraz rodzaju, wielkości i dolegliwości masowanej okolicy. Jednakże optymalną długością trwania takiego zabiegu jest 45 minut.

Czy masaż leczniczy na NFZ ma sens?

Efektywność masażu leczniczego w dużej mierze zależy od jego regularności. Najczęściej zaleca się 10 zabiegów w serii, co jest oczywiście możliwe do przeprowadzenia za pośrednictwem NFZ. Wcześniej konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty rehabilitacji lub neurologa, który wypisze skierowanie. O tym jak często powtarzać cykl masażu decyduje lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta.

Jak przygotować się do masażu leczniczego?

Należy przede wszystkim wyposażyć się w wygodny strój sportowy, który będzie komfortowy, a także umożliwi odsłonięcie każdej okolicy, na której będzie wykonywany zabieg. Warto zabrać z sobą dotychczasową dokumentację medyczną, która umożliwi fizjoterapeucie dokładniejsze zapoznanie się z doskwierającym problemem. Należy pamiętać także o wcześniejszym natrysku higienicznym.

Gdzie wykonać masaż leczniczy we Wrocławiu?

Opinie jak i polecenia możemy znaleźć na licznych stronach internetowych. Jednym z głównych miejsc wartych polecenia jest Dolnośląskie Centrum Terapii Manualnej.

Leave a reply