Przeciążenie stawu skokowego przyczyny, objawy i leczenie we Wrocławiu
Przeciążenie stawu skokowego przyczyny, objawy
1. Skręcenie stawu skokowego
Występuje w wyniku nagłego ruchu obrotowego stopy, podczas gdy reszta ciała nadal się porusza. Skręcenie stawu skokowego może obejmować uszkodzenie więzadeł. Stopień uszkodzenia może być różny – od lekkiego naciągania do pełnego zerwania więzadła.
Skręcenie I stopnia (łagodne):
- Uszkodzenie: Niewielkie naciągnięcie więzadła bez jego rozerwania. Włókna więzadła są tylko delikatnie rozciągnięte.
- Najczęściej dotknięte więzadła: Więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL).
Skręcenie II stopnia (umiarkowane):
- Uszkodzenie: Częściowe rozerwanie więzadła.
- Najczęściej dotknięte więzadła: Więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL) oraz czasami więzadło piętowo-strzałkowe (CFL).
Skręcenie III stopnia (ciężkie):
- Uszkodzenie: Całkowite rozerwanie więzadła.
- Najczęściej dotknięte więzadła: Więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ATFL), więzadło piętowo-strzałkowe (CFL), a czasem także więzadło skokowo-strzałkowe tylne (PTFL).
2. Zapalenie ścięgien
Przeciążenie stawu skokowego może prowadzić do zapalenia ścięgien, takich jak ścięgno Achillesa. Powtarzające się mikro przeciążenia powodują stan zapalny, który objawia się bólem, obrzękiem i ograniczoną ruchomością.
3. Zapalenie kaletek maziowych
Kaletki maziowe to małe worki wypełnione płynem, które chronią staw przed nadmiernym tarciem. Przeciążenie może spowodować ich zapalenie, co objawia się bólem i opuchlizną w okolicy stawu skokowego.
4. Zespół cieśni kanału stępu
Jest to stan, w którym nerwy przechodzące przez staw skokowy są uciskane z powodu obrzęku lub zmian zapalnych, co prowadzi do bólu, mrowienia i osłabienia w stopie.
5. Zapalenie powięzi podeszwowej
Zapalenie powięzi podeszwowej może być wynikiem przeciążenia stawu skokowego, co prowadzi do bólu w pięcie i łuku stopy.
.
Przeciążenie stawu skokowego leczenie, rehabilitacja, fizjoterapia
wkrótce więcej informacji
Więcej artykułów
-
Terapia manualna
Terapia manualna to – w zasadzie – dział medycyny interwencyjnej, najbardziej pokrewny ortopedii. Bo w leczenie nie opiera się tu na farmaceutykach, tylko zabiegach…
-
Masaż tkanek głębokich
Głęboki masaż tkanek to technika terapeutyczna, która podniosła masaż do rangi jednego z najskuteczniejszych narzędzi do walki z bólem ostrymi przewlekłym a także leczenia skutków różnego rodzaju urazów…
-
Medyczny Trening Terapeutyczny
Terapia treningu medycznego jest jedną z metod fizjoterapii…