Kolano skoczka - przyczyny, objawy i leczenie we Wrocławiu
Czy do Twoich treningów dołączył nowy towarzysz w postaci bólu? A może wcale nie trenujesz, ale ostatnio i tak masz problem z bólem kolana? Niezależnie od okoliczności, nie musisz już dłużej cierpieć. Skontaktuj się z doświadczonym fizjoterapeutą, który przygotuje Cię do startu – czy to w maratonie, czy wyścigu po sukces, czy też – po prostu – w kolejny dzień życia.
Kolano skoczka to bardziej powszechna nazwa tendinopatii więzadła rzepki. W obrębie przyczepu ścięgna, sumują się mikrourazy, prowadząc do degeneracji tkanek. Ta dysfunkcja, wbrew nazwie, dotyczy nie tylko skoczków, ale wszystkich osób wyjątkowo aktywnych fizyczne, w tym entuzjastów biegania długodystansowego. Ból w okolicy więzadła rzepki jest wynikiem powtarzalnych czynności, wymagającymi zarazem dużej szybkości oraz intensywnej pracy mięśni prostowników kończyn dolnych. Tak więc, sportowcy i amatorzy uprawiający dyscypliny, w których występują nagłe, gwałtowne zmiany kierunku ruchu oraz częste wyskoki i lądowania, to pierwsi kandydaci do rozwoju tego schorzenia. Należy wspomnieć, że „kolano skoczka” to – z wymienionych powodów – „choroba zawodowa” koszykarzy i siatkarzy.
Jakie są objawy kolana skoczka?
Początkowo, schorzenie może dawać o sobie znać wyłącznie poprzez ból, manifestujący się podczas intensywnej aktywności fizycznej. Problem często narasta powoli i na początku jest na tyle mało dokuczliwy, że raczej nie stanowi powodu do rezygnacji z treningów. Kiedy jednak dysfunkcja się pogłębi, to wraz z każdym kolejnym krokiem ból przybiera na sile, aż staje się na tyle uciążliwy, że zmusza nas do zakończenia biegu, zaprzestania ćwiczeń czy przerwania pracy. Znika już po paru minutach odpoczynku, by jednak odezwać się ponownie, gdy tylko przeciążymy nogę. Jeśli nie podejmie się leczenia, takie incydenty zdarzają się coraz częściej, pojawiając się nie tylko w czasie treningu, ale nawet podczas truchtu do tramwaju, wspinania się po schodach, w trakcie zwykłej, spokojnej przechadzki, a z czasem nawet podczas spoczynku, przy długotrwałym zgięciu kolan, gdy leżymy sobie, komfortowo, na kanapie.
Jakie są przyczyny kolana skoczka?
Ścięgno jest szeregiem mocnych i bardzo odpornych włókien kolagenowych, biegnących równolegle do siebie – tworząc pasmo wytrzymałej tkanki łącznej. Ścięgno rzepki jest relatywnie małą strukturą, o długości około 5-8 cm i przyczepia się do dolnego brzegu oraz przedniej powierzchni rzepki. Następnie biegnie ku dołowi do guzowatości piszczeli, gdzie znajduje się końcowy przyczep. Powyżej rzepki wije się ścięgno czworogłowe – również pas tkanki włóknistej – które przyczepia się rozbudowanych i silnych mięśni czworogłowych. Te dwa ścięgna współdziałają ze sobą, umożliwiając generowanie znacznej siły podczas wykonywania skoku, biegu czy stawiając opór ciężarowi wykonując przysiady. Bez sprawnego współdziałania ścięgna rzepki i mięśnia czworogłowego każdy sportowiec byłby ograniczony w możliwości produkcji siły.
Jakie są metody leczenia kolana skoczka?
Profilaktyka jest najlepsza. W przypadku sportowców i entuzjastów aktywnego spędzania czasu, gdy źródłem problemu są przeciążenia związane z aktywnością sportową, należy zdefiniować i zmodyfikować parametry treningu. Istotna jak nigdy dotąd staje się nie tylko rozgrzewka, ale również regeneracja po treningach. Biegając „z pięty” czy skręcając stopy nadmiernie do środka, narażamy się na niepotrzebne obciążenia. Ważnym aspektem leczenia bólu jest zadbanie o prawidłową elastyczność elementów ścięgnistych oraz siłę mięśni kończyny dolnej. Należy unikać przykurczy mięśni, w szczególności mięśni czworogłowych uda oraz mięśni biodrowo – lędźwiowych. Oferowany w naszych gabinetach masaż tkanek głębokich w połączeniu z technikami terapii manualnej pozwoli zadbać o utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowo-powięziowego. Na wzmocnienie zaś można liczyć pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze optymalne parametry medycznego treningu terapeutycznego łączącego elementy treningu funkcjonalnego.
Więcej artykułów
-
Masaż tkanek głębokich
Głęboki masaż tkanek to technika terapeutyczna, która podniosła masaż do rangi jednego z najskuteczniejszych narzędzi do walki z bólem ostrymi przewlekłym a także leczenia skutków różnego rodzaju urazów…
-
Terapia manualna
Terapia manualna to – w zasadzie – dział medycyny interwencyjnej, najbardziej pokrewny ortopedii. Bo w leczenie nie opiera się tu na farmaceutykach, tylko zabiegach…
-
Medyczny Trening Terapeutyczny
Terapia treningu medycznego jest jedną z metod fizjoterapii…
-
Trening funkcjonalny
Trening funkcjonalny pomaga zapewnić siłę, stabilność i mobilność potrzebną do skutecznego działania i uzyskiwania optymalnych wyników zarówno we wszelkich aktywnościach życia codziennego i zawodowego, jak i w sporcie…