Zawroty głowy przyczyny, objawy i leczenie Wrocławiu
Często zawroty głowy mogą nie wydawać się problemami, przy których leczeniu można wykożystać fizjoterapię, ale wykazano, że niektóre ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą w w ydatny sposób pomóc osobom cierpiącym na częste zawroty głowy. Szczególne do tego nadaje się cos co nazywamy przedsionkową terapią rehabilitacyjną, aby zrozumieć, jak to działa, najpierw musimy zrozumieć, co to oznacza. System przedsionkowy składa się z części ucha wewnętrznego i mózgu, które kontrolują równowagę. Dlatego uszkodzenie tego systemu może prowadzić do zawrotów głowy, problemów z utrzymaniem równowagi i problemów ze wzrokiem.
Leczenie
Przedsionkowa terapia rehabilitacyjna składa się z trzech głównych rodzajów ćwiczeń: przyzwyczajenia, stabilizacji spojrzeń i ćwiczeń równowagi.
Ćwiczenia przyzwyczajenime z są stosowane w leczeniu osób, które doświadczają zawrotów głowy w wyniku uszkodzenia układu przedsionkowego. Zawroty głowy mogą być wywoływane w wyniku poruszania się pacjenta lub bodźców wzrokowych, np. Podczas oglądania telewizji lub jazdy. Ćwiczenia mają na celu zmniejszenie częstotliwości i siły zawrotów głowy. Osiąga się to poprzez wywoływanie lekkich zawrotów głowy i stopniowe zwiększanie poziomu ekspozycji, co pozwala mózgowi przyzwyczaić się do bodźca, a także budować jego tolerancję na zawroty głowy.
Stabilizacja wzrokowa jest stosowana u pacjentów, którzy mają trudności z kontrolowaniem ruchów oczu, szczególnie gdy poruszają głową. To nie tylko utrudnia ludziom widzenie ich otoczenia, ale może prowadzić do innych problemów, takich jak bóle głowy. Ćwiczenia stabilizacji Gaze mogą pomóc ludziom odzyskać większą kontrolę nad ich oczami. Jednym z najczęstszych ćwiczeń dla stabilizacji spojrzenia jest skupienie się pacjenta na nieruchomym obiekcie przed sobą, podczas przesuwania głowy z boku na bok. Pomaga to oddzielić ruch oczu od ruchu głowy. Kolejnym ćwiczeniem jest utrzymywanie głowy pacjenta podczas podążania za obiektem, na przykład długopisem, z boku na bok, z oczami. Pomaga im to poruszać oczami, nie poruszając głową.
Ćwiczenia równoważące będą się różnić w zależności od przypadku, w zależności od przyzwyczajenia lub ćwiczeń stabilizacji wzroku. Wymagane ćwiczenia zależą od bodźca, który uruchamia problem. Pacjenci mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi podczas chodzeniaw zalezności od warunków, podłoża, czy otoczenia. Wykonywanie zadań podczas stania lub chodzenia może być poważnym problemem dla osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi, jak poruszanie się w tłumie lub bycie otoczonym przez ludzmi.