Szum w uszach - przyczyny, objawy i leczenie we Wrocławiu
…
Są to dźwięki, które nie pochodzą z zewnątrz i nie mają źródła dźwięku. Nie jest to schorzenie samo w sobie, a bardziej objaw choroby. Dźwięki towarzyszące większości przypadków szumów usznych są porównywane do dźwięków cykad, świerszczy, wiatru, szlifowania stali, pracujących silników i wiele innych.
Szumy uszne wywołane hałasem mogą być ostre lub przewlekłe. Ostry szum w uszach może trwać od kilku minut do kilku tygodni i występuje po ekspozycji na hałas. Czasem rozwija się stopniowo i może zacząć być dokuczliwy dopiero po upływie kilku lat. Jeśli szum w uszach utrzymuje się dłużej niż 2 lata, to należy go rozpatrywać jako trwały i nieodwracalny.
Jakie są przyczyny szumu w uszach?
Przyczyny – mogą one pochodzić z różnych źródeł:
- ucho wewnętrzne – przez uraz akustyczny i hałas – jest to najczęstsza przyczyna
- nadciśnienie
- stres
- nieprawidłowa gospodarka lipidowa
- uraz kręgów szyjnych
- stwardnienie rozsiane
- nerwiak przedsionkowy (powszechnie zwany też akustycznym) i inne guzy kąta mostowo-móżdżkowego
- przyczyny zakaźne takie jak np. borelioza, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowych czy kiła
- czasem szumy uszne mogą być powikłaniem przyjmowania niektórych leków doustnie, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, diuretyki pętlowe, środki chemioterapeutyczne
- obiektywne szumy uszne – są one słyszalne dla innej osoby jako dźwięk wydobywający się z przewodu słuchowego; może być spowodowany nieprawidłowym skurczem mięśni nosogardzieli lub ucha środkowego
- somatyczny szum w uszach – to rodzaj subiektywnego szumu usznego, którego intensywność zmienia się pod wpływem ruchu ciała (np. zaciskanie szczęki czy obracanie oczu lub wywieranie nacisku na głowę i szyję). Gdy pojawiają się szumy uszne po przebudzeniu może to wskazywać na zaangażowanie czynników somatycznych takich jak. bruksizm.
Jakie są objawy szumu w uszach?
Objawy – w większości przypadków nie powodują one utraty słuchu, a raczej wzrastają one wraz z pojawiającą się głuchotą, jednak bardzo często doprowadzają do zaburzeń psychologicznych, które zakłócają jakość życia. Zwiększa się podatność na stres, pojawia się rozdrażnienie, czasem depresja, a nawet może doprowadzić do nerwicy lękowej.
Najczęstsze objawy dotyczą:
- bezsenności,
- trudności z koncentracją,
- ograniczenia w rozróżnieniu mowy,
- dodatkowo powoduje rozdrażnienie lub zmartwienie, często towarzyszy niepokój uniemożliwiający zasypianie.
Jakie są metody leczenia szumu w uszach?
Leczenie szumów w uszach polega na znalezieniu przyczyny i jej wyeliminowaniu, a leczenie przyczynowe jest możliwe tylko w niektórych wypadkach.
Leczenie obejmuję farmakoterapię, terapię dźwiękiem, terapię poznawczo-behawioralną, masaż, rozciąganie oraz aparaty słuchowe.
Zabiegi można podzielić na mające na celu bezpośrednie zmniejszenie intensywności szumów usznych oraz na mające na celu złagodzenie irytacji związanej z szumami usznymi.
Osobom borykającym się z szumem w uszach zaleca się aby w domu:
- popracowały nad snem, jego przebiegiem i aby należycie dbać o jego długość,
- regularne ćwiczenia – aktywność fizyczna jak najbardziej wskazana
- oraz zmniejszenie spożycia alkoholu.
Więcej artykułów
-
Terapia manualna
Terapia manualna to – w zasadzie – dział medycyny interwencyjnej, najbardziej pokrewny ortopedii. Bo w leczenie nie opiera się tu na farmaceutykach, tylko zabiegach…