Rehabilitacja barku po operacji, artroskopii, zwichnięciu - ćwiczenia i leczenie we Wrocławiu
Rehabilitacja po operacji barku
Zdolności manualne człowieka pozwoliły nam wspiąć się na szczyt drabiny ewolucji. Niewykluczone, że właśnie sprawne ręce zapewniły nam człowieczeństwo, wpływając bezpośrednio na rozwój mózgu i zdolności komunikacyjnych i poznawczych. Nie bez powodu, bez sprawnych rąk, człowiek czuje się …” jak bez ręki”. Tak więc wszelkie ograniczenia, czy to funkcjonalne czy bólowe w obrębie tego organu stanowią wyjątkowe utrudnienie już na poziomie codziennego życia, nie mówiąc o obowiązkach zawodowych, szybkiej i wymagają interwencji. Czasem nawet inwazyjnej, jak przy endoprotezoplastyce stawu ramiennego.
Rehabilitacja po artroskopii barku
Artroskopia stawu barkowego to zabieg chirurgiczny, określany również „wziernikowaniem”, który służy nie tylko do leczenia chorób stawów, ale również diagnostyki – bez operacyjnego otwierania tkanek. Choć procedura jest mało inwazyjna, to powrót do zdrowia po artroskopii barku może trwać nawet 6 miesięcy. Przez pierwsze dwa tygodnie zaleca się usztywnienia barku za pomocą temblaku lub ortezy, niemniej dąży się do jak najszybszego powrotu do dawnego poziomu aktywności. W przypadku, gdy ból barku po zabiegu artroskopii jest nasilony, można stosować środki przeciwbólowe bądź zabiegi z zakresu fizykoterapii. Może się również pojawić obrzęk stawu barkowego, na co zaleca się manualny drenaż limfatyczny. Początkowo wdraża się nieszczególnie intensywne i niezbyt obciążające ćwiczenia: izometryczne, rozciągające i pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową. Z czasem, wprowadzane są ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnienie konkretnych grup mięśniowych, zwiększenie możliwości stabilizacyjnych oraz propriorecepcji. Właśnie taki medyczny trening terapeutyczny, zwłaszcza w połączeniu z terapią manualną zapewniają szybki i bezpieczny powrót do sprawności.
Rehabilitacja barku po zwichnięciu
Staw ramienny pozwala na największy zakres ruchów spośród wszystkich stawów ciała. Pomimo budowy, która daje podobną swobodę, liczne więzadła i mięśnie stabilizują całą strukturę. Do zwichnięcia dochodzi w momencie, gdy te tkanki nie radzą sobie z tą rolą, co zdarza się w przypadkach rozerwania części aparatu stawowego (torebki bądź wzmacniających więzadeł) i przemieszczenia względem siebie powierzchni stawowych kości. Zwichnięcie barku jest bardzo poważnym urazem, który wymaga jak najszybszej interwencji. Szybkie nastawienie stawu ograniczy możliwość wystąpienia powikłań. W następnej kolejności, po wykonaniu badań kontrolnych, staw zostaje unieruchomiony na około 4 tygodnie, choć to nie znaczy, że nie należy w tym czasie wdrażać fizykoterapii. Przeciwnie. Już na tym początkowym etapie leczenia polecane są ćwiczenia izometryczne, polegające na napinaniu mięśni bez wykonywaniu ruchu, co pozwalają odpowiednio odżywić tkanki i przygotować je na dalsze etapy rehabilitacji. Trening propriorecepcji wraz z protokołem nastawionym na wzmocnienie tkanek pozwolą zaś nie tylko na powrót do zdrowia, ale też zapewnią odpowiednią profilaktykę, chroniącą staw barkowy przed kolejnym zwichnięciem.
Zespół bolesnego barku rehabilitacja
Zespół bolesnego barku to kolejna forma dysfunkcji stawu barkowego. Jak sama nazwa wskazuje, ów stan przede wszystkim charakteryzuje się bólem, któremu czasami może towarzyszyć obrzęk, a co za tym idzie – dochodzi do znacznego ograniczenia ruchomości. Tak uciążliwe dolegliwości są po prostu następstwem stanu zapalnego, zwyrodnienia, choroby neurologicznej, przeciążenia bądź urazu. Ze względu na sporą liczbę potencjalnych przyczyn schorzenia, w przypadku wystąpienia tego konkretnego zespołu bardzo istotna jest odpowiednia diagnostyka. Oprócz badania radiologicznego, warto rozważyć sesję z terapeutą manualnym specjalizującym się w fizjoterapii ortopedycznej, z doświadczeniem w pracy metodą według koncepcji Kaltenborn-Evjenth, ponieważ zapewnia ona wyjątkowo staranne rozpoznanie problemu.
Rotatory barku rehabilitacja
Stożek rotatorów, zwany również pierścieniem rotatorów, pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego. Owy stożek jest strukturą, na którą składają się ścięgna czterech mięśni obręczy barkowej: obłego mniejszego, podłopatkowego, podgrzebieniowego i nadgrzebieniowego. Wspomaga on ruchy unoszenia oraz obracania ramienia, ale spełnia także funkcję stabilizującą. Uszkodzenie któregokolwiek z elementów stożka może bardzo negatywnie rzutować na sprawność. Dlatego też, tak istotny jest indywidualnie dobrany program rehabilitacyjny, by dokładnie określić problem i poprowadzić skuteczną terapię. Ćwiczenia ukierunkowane są na poprawę zakresu ruchomości, jak też i wzmacnianie mięśni stożka rotatorów, przy bacznej obserwacji odczuć pacjenta. W przypadkach, gdy dolegliwości bólowe są mocno odczuwalne terapia według Mulligan Concept może bezbólowo i bezpiecznie pomóc przywrócić sprawność.
Rehabilitacja barku ćwiczenia
Wiele wymagamy od naszych barków, bo też i wiele na nich „nosimy” na co dzień, co znalazło nawet odzwierciedlenie w popularnym związku frazeologicznym. Tak więc – zdajemy się na ich siłę i wytrzymałość, by sięgać, podnosić, trzymać, nosić, naciskać czy ciągnąć. W tej sytuacji trudno się dziwić, że w końcu może się też dyskomfort związany z przeciążeniem „ramion” (jak często kolokwialnie określa się obręcz barkową). By zapobiec temu bądź przyśpieszyć powrót do zdrowia, gdy już rozwiną się dysfunkcje, ortopeda oraz fizjoterapeuta mogą zalecić Ci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Podczas początkowego okresu regeneracji, wystarcza nawet 10-15 minut, 2 lub 3 razy dziennie, by odpowiednio wzmocnić barki. Poczynając od ruchów wahadłowych ramienia w pochylenia, kończąc na ćwiczeniach oporowych z taśmami i wolnym ciężarem – doświadczony fizjoterapeuta pomoże odpowiednio dobrać zakres i intensywność ćwiczeń.
Więcej artykułów
-
Terapia manualna
Terapia manualna to – w zasadzie – dział medycyny interwencyjnej, najbardziej pokrewny ortopedii. Bo w leczenie nie opiera się tu na farmaceutykach, tylko zabiegach…