
Rolfing Wrocław
Integracja strukturalna to technika terapeutyczna, która zmierza do poprawy funkcjonowania zmysłu równowagi, wspomaga motorykę ( wpływa na łatwość poruszania się) i zwiększa bezpieczeństwo ruchu poprzez bezpośrednie oddziaływanie na tkanki i zbudowane z nich struktury ciała pacjenta ( „zmiękczanie” i „wydłużanie”).Specjalistyczna terapia tego rodzaju zmierza do integracji ciała z siłami grawitacji. Integracja strukturalna opiera się na pracach dr Idy P. Rolf.

Techniki dla integracji
Stosowane techniki mieszczą się w zakresie terapii manualnej ,a koncentrują się na układzie mięśniowo-powięziowym ciała w celu osiągnięcia zmian w jego strukturze, co skutkuje poprawą postawy i modelu ruchu pacjenta.
Integracja strukturalna obejmuje przede wszystkim powięź, a w mniejszym stopniu same mięśnie. Głównie dlatego, że jest to tkanka łączna, która poprzez tworzenie warstwy ochronnej wokół każdego mięśnia nadaje kształt i daje oparcie im samym, a także narządom i strukturom organizmu.
Terapia a ból
Gdy tkanka podlega działaniu terapeutycznemu, pacjent doświadcza różnych wrażeń, od ciepła po nieprzyjemne szczypanie.
Nasi terapeuci stosują w trakcie leczenia odpowiedni nacisk, kontrolowany w oparciu w oparciu o informacje zwrotne od pacjenta, dzięki czemu tempo ich działania jest pod jego kontrolą.
Co o tyle ważne, że czasami dochodzi tez podczas zabiegu do uwolnienia emocji, wspomnień lub urazów „przechowywanych” – jak piszą specjaliści zajmujący się naukowym opracowaniem tej terapii – w tkance powięziowej.
W tej sytuacji technika integracji strukturalnej może stanowić uzupełnienie psychoterapii, często zalecanej pacjentom cierpiącym z powodu chronicznego bólu jako wspomaganie właściwego leczenia.
Więcej informacji
-
Terapia manualna
Terapia manualna to – w zasadzie – dział medycyny interwencyjnej, najbardziej pokrewny ortopedii. Bo w leczenie nie opiera się tu na farmaceutykach, tylko zabiegach…
-
Terapia powięziowa
W tej metodzie celem pracy terapeuty jest – mówiąc w największym uproszczeniu – ograniczanie ograniczeń.