Kolana koślawe Wrocław
Czy zauważasz, że Twoje kolana ustawiają się do wewnątrz podczas chodzenia lub stania? Czy koślawość kolan powoduje ból, dyskomfort lub ogranicza Twoją sprawność fizyczną? A może martwisz się, że problem ten wpłynie na Twoją postawę i dalszy rozwój problemów z układem ruchu? Nie ignoruj objawów, które mogą nasilać się z czasem!
Koślawe kolana, jeśli nie zostaną odpowiednio zdiagnozowane i leczone, mogą prowadzić do przeciążeń stawów, bólu i problemów z poruszaniem się. Brak odpowiedniej terapii może także wpłynąć na postawę całego ciała oraz zwiększyć ryzyko kontuzji w przyszłości.
Jeśli borykasz się z koślawością kolan i szukasz skutecznego rozwiązania we Wrocławiu, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz specjalistycznym metodom rehabilitacji pomożemy Ci poprawić ustawienie kolan, zmniejszyć ból i poprawić jakość życia.
Zadzwoń do nas 507 535 538 i zyskaj ulgę w bólu, wracając do pełnej aktywności.
dr Wojciech Kopaczyński tel. 507 535 538
Kolana koślawe – przyczyny, objawy i leczenie we Wrocławiu
Kolano koślawe może rozwinąć się w przebiegu nie tylko porażeń spastycznych oraz wiotkich ale również przez uszkodzenia chrząstki wzrostowej po stronie bocznej stawu kolanowego czy w przebiegu niektórych chorób układowych. Pierwotny problem nie musi się ograniczać do stawu kolanowego – ustawienie kolan może być wynikiem kompensacji zaburzeń stawu biodrowego lub stopy. Leczenie koślawych kolan różni się nieco, w zależności od wieku pacjenta, ale zarówno w przypadku leczenia dorosłych, jak i młodocianych, polega na odpowiednich ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Natomiast w przypadku, gdy koślawość kolan przekroczy 20o wymagana jest interwencja chirurgiczna. W większości przypadków wystarczy jednak leczenie zachowawcze, polegające unikaniu czynników pogłębiających wadę i korygowaniu współistniejących zaburzeń.
Kolana koślawe to wada postawy charakteryzująca się skrzywieniem kończyn dolnych do wewnątrz, oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Występuje przede wszystkim u dzieci. Między 2 a 4. rokiem życia koślawość kolan jest fizjologiczna i należy obserwować rozwój dziecka. Po 6. roku życia przyjmuje się jako wadę stałą. W przypadku dzieci udaje się zniwelować wadę nawet do 99% przypadków poprzez odpowiednie ćwiczenia.
Jakie są objawy kolan koślawych?
Najbardziej widocznymi objawami jest patologiczne ustawienie kończyn dolnych gdzie oś podudzia tworzy kąt otwarty na zewnątrz z osią uda, kostki przyśrodkowe są oddalone od siebie o co najmniej 5 cm podczas pozycji stojącej z wyprostowanymi kończynami dolnymi w stawach kolanowych. Przez takie ustawienie zmianom ulegają więzadła i mięśnie, zwiększa to ryzyko zwichnięcia rzepki. Istnieje możliwość występowania wady tylko w jednej kończynie co może skutkować nawet skoliozą odcinka lędźwiowego. Najczęściej osoby z tą wadą mają zaburzoną równowagę i może pojawić się ból a tym samym ich chód jest niepewny i niestabilny.
Jakie są przyczyny kolan koślawych?
Kolano koślawe może rozwinąć się w przebiegu nie tylko porażeń spastycznych oraz wiotkich ale również przez uszkodzenia chrząstki wzrostowej po stronie bocznej stawu kolanowego czy w przebiegu niektórych chorób układowych. Pierwotny problem nie musi się ograniczać do stawu kolanowego – ustawienie kolan może być wynikiem kompensacji zaburzeń stawu biodrowego lub stopy.
Jakie są metody leczenia kolan koślawych?
Leczenie koślawych kolan różni się nieco, w zależności od wieku pacjenta, ale zarówno w przypadku leczenia dorosłych, jak i młodocianych, polega na odpowiednich ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Do metod rehabilitacji zalicza się również terapię manualną, kinesiotaping oraz masaż. Natomiast w przypadku, gdy koślawość kolan przekroczy 20 stopni wymagana jest interwencja chirurgiczna. W większości przypadków wystarczy jednak leczenie zachowawcze, polegające unikaniu czynników pogłębiających wadę i korygowaniu współistniejących zaburzeń.
Więcej artykułów
-
Kolana szpotawe
Jak je leczyć? Co może być przyczyną? Dlaczego warto poddać się fizjoterapii przy bólach głowy?
-
Kolano biegacza
Jak je leczyć? Co może być przyczyną? Dlaczego warto poddać się fizjoterapii przy bólach głowy?
-
Kolano biegacza
Jak je leczyć? Co może być przyczyną? Dlaczego warto poddać się fizjoterapii przy bólach głowy?
-
Kolano kinomana
Jak je leczyć? Co może być przyczyną? Dlaczego warto poddać się fizjoterapii przy bólach głowy?